Do czego przydają się pistacje?

Drzewa pistacjowe są obecnie uprawiane w Iranie, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Turcji i innych krajach śródziemnomorskich, Azji i Australii oraz Afryce. Drzewa pistacjowe rosną również na Kaukazie i KrymiePistacje (https://www.bee.pl/9235-pistacje) są rośliną drzewiastą o stosunkowo niewielkiej wysokości, dającą orzechowe owoce. Gdy owoc dojrzewa, jego miąższ wysycha, a kość pęka na dwie połówki, otwierając orzechy. Niektóre odmiany pistacji nie pękają same w sobie i robią to sztucznie, mechanicznie. Smażone, solone pistacje w postaci orzeszków ziemnych lub obranych orzeszków ziemnych są zazwyczaj sprzedawane.

Skąd pochodzą pistacje?

Drzewa pistacjowe są obecnie uprawiane w Iranie, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Turcji i innych krajach śródziemnomorskich, Azji i Australii oraz Afryce. Drzewa pistacjowe rosną również na Kaukazie i Krymie. Dziś Turcja dostarcza na rynek około połowy światowych pistacji. Dzikie zarośla pistacjowe przetrwały w Tadżykistanie, Uzbekistanie, Turkmenistanie i Kirgistanie.

Właściwości zdrowotne

Według ekspertów ds. żywności, pistacje mają wysoką wartość kaloryczną i zawierają:

  • witaminy,
  • aminokwasy,
  • minerały.

Spośród witamin zawartych w owocach pistacji wyróżnia się wysoka zawartość witaminy E, czyli naturalnego przeciwutleniacza, który odmładza organizm człowieka. Pistacje są bogate w białka, nie zawierają cholesterolu i niezwiązanych tłuszczów, są więc doskonałym substytutem produktów pochodzenia zwierzęcego dla wegetarian i ludzi, którzy chcą pozbyć się nadwagi. Pistacje przygotowane do spożycia nie zawierają szkodliwych zanieczyszczeń i dodatków, ponieważ są przygotowywane w skorupie chroniącej zawartość przed przypadkowym zanieczyszczeniem. Ze względu na wysoką wartość odżywczą i użyteczną zawartość, zaleca się stosowanie pistacji do odzyskiwania zubożałych organizmów. Są one również dobre dla zdrowia w przypadku wysokiego stresu fizycznego i psychicznego, ponieważ łagodzą zmęczenie i ożywiają organizm ludzki, a także poprawiają ogólny stan zdrowia.

Działanie na organy wewnętrzne

Pistacje mają korzystny wpływ na mózg. Są one przydatne do poprawy układu sercowo-naczyniowego, zmniejszenia częstości akcji serca, zmniejszenia predyspozycji do chorób serca. Regularnie spożywane pistacje poprawiają pracę wątroby, wspomagają leczenie żółtaczki, usuwają skurcze wątroby i żołądka, leczą niedokrwistość, są przydatne w chorobach układu oddechowego, zwiększają moc seksualną, oczyszczają i czynią niezauważalnymi miejsca, w których występowały wrzody. Olej pistacjowy nadaje się do usuwania piegów i plam na skórze. Pistacje należą do środków spożywczych o najwyższych właściwościach przeciwutleniających. Jest to jedyny tego typu orzech zawierający dużą ilość luteiny i zeaksantyny, substancji, które poprawiają wzrok.

Food obraz autorstwa xb100 - www.freepik.com